WordPress Sitenizin Hemen Çıkma Oranını Nasıl Azaltabilirsiniz?

Hemen çıkma oranı, WordPress net sitenizin etkinliğini ve başarısını belirleyen en önemli metriklerden biridir. Bazı kaynaklar, ortalama hemen çıkma oranını herhangi bir yerden olarak listeler. %26 ila %70. Ancak bu, çalıştırdığınız net sitesinin türüne ve içinde bulunduğunuz sektöre bağlı olarak değişecektir.

Ne olursa olsun, mümkün olan en düşük hemen çıkma oranını isteyeceksiniz ve bu makale, hemen çıkma oranınızı azaltmak ve WordPress net sitenizin kullanıcılar için ne kadar “yapışkan” olduğunu iyileştirmek için bazı optimizasyon ipuçlarını paylaşacak.

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Bir net sitesinin hemen çıkma oranı, herhangi bir öğeyle etkileşime girmeden yalnızca ayrılmak için bir net sitesini ziyaret eden kişilerin yüzdesi olarak tanımlanır. Sitenizin ve içeriğinizin yeni kullanıcılar için ne kadar ilgi çekici olduğunu ve geri dönenleri dönüştürmek için hunilerinizin ne kadar verimli olduğunu belirlemek için genellikle iyi bir ölçümdür.

Mobil cihazlar için wordpress optimizasyonu yapmak için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

İyi Hemen Çıkma Oranı

Genel olarak, WordPress geliştiricileri ve dijital pazarlamacılar, “iyi bir hemen çıkma oranını” %30 ile %59 arasında bir yerde tanımlar. Bu, sitenizi ziyaret edenlerin yaklaşık yarısının hiçbir şeyle etkileşime girmeden ayrıldığı anlamına gelir.

“Yaklaşık yarısı” çok gibi gelse de, her şey düşünüldüğünde aslında oldukça sağlam bir sayı. Buna katkıda bulunan faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Botlar ve spam trafiği
 • Internet sitenize yanlışlıkla gelen ziyaretçiler
 • Herhangi bir öğeyle etkileşime girmeden ana sayfayı veya açılış sayfasını görüntüleyen ziyaretçiler

Kabul Edilebilir Hemen Çıkma Oranı

Özellikle trafik odaklı tıklama başına ödeme reklamları yayınlıyorsanız, %60 ila %80’lik bir hemen çıkma oranı genellikle kabul edilebilir olarak kabul edilir. Bununla birlikte, bu aralıktaki bir hemen çıkma oranı, sitede şu anda dikkat etmeniz gereken çözülebilir bir sorun (veya sorunlar) olduğu anlamına da gelebilir. Bu sorunlar şunları içerir:

 • Yukarıdaki bölümde belirtilen her şey
 • Yavaş web site yükleme hızları
 • Mobil trafik için optimize edilmemiş bir net sitesi
 • Harekete geçirici mesajların (CTA’lar) veya gezinme öğelerinin yetersiz yerleşimi

Zayıf Hemen Çıkma Oranı

Kullanıcıların %80’inden fazlası doğrudan net sitenizden çıkıyorsa, bu, WordPress net sitenizin kullanılabilirliğini ve etkinliğini engelleyen önemli bir sorununuz (veya birden çok sorununuz) olduğu anlamına gelir. Bu sorunlar şunları içerir:

 • Yukarıdaki iki bölümde bahsedilen her şey
 • Kötü net sitesi tasarımı
 • Alakasız web site içeriği
 • SSL sertifikasının olmaması tarayıcı güvenlik uyarılarını tetikliyor

Hemen çıkma oranınız bu kadar yüksekse, insanların neden sitenize girdiğini iyice araştırmanız ve ardından hızlı bir şekilde net sitenizden ayrılmanız gerekir.

Çözümler

Aşağıdakiler, WordPress net sitenizin hemen çıkma oranını artırmak için gerçekleştirebileceğiniz eylemlerden birkaçıdır (hepsi değil). Her birinin kendi üzerinde önemli bir etkisi olabilir, bu nedenle her birini ayrı ayrı ele almak ve bir sonrakine geçmeden önce ne gibi bir etkiye sahip olduğunu görmek en iyisidir.

WordPress Sitenizi Hızlandırın

Sizin web sitesi hızı insanların sitenize eriştiklerinde ilk fark ettikleri şeylerden biridir. Bunun nedeni, ziyaretçilerin herhangi bir şeyle etkileşime girmeden önce sitenizin yanıt vermesini ve içerik sunmasını beklemesi gerektiğidir. Hız özellikle önemlidir çünkü sitenizin yüklenmesi üç saniyeden uzun sürerse, ziyaretçilerinin yarısı zıplayarak uzaklaşacaktır.

Internet sitenizin yükleme süresinin hızını artırmanın birçok yolu vardır. Bunlar şunları içerebilir:

Sıkıştırma: Elbette, WordPress sitenizde harika görseller ve videolar var, ancak bunlar doğru biçimde ve uygun şekilde sıkıştırılmış mı? Sıkıştırılmamış görüntülerin boyutu birkaç megabayt veya daha fazla olabilir ve tüm bu verilerin yüklenmesi değerli saniyeler alır. İdeal olarak, siteniz için .jpg gibi sıkıştırılmış bir resim formatı kullanmalısınız, ancak .jpg resimleri bile orijinal boyutlarında sunulmamalıdır. Görüntülerinizi ve medyanızı üçüncü taraf bir hizmet veya bir WordPress ile sıkıştırarak Jetpack gibi eklenti – sitenizin yükleme hızını önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Eklenti sayısını azaltın: WordPress eklentileri, sitenize özellikler ve işlevler eklemek için güçlü araçlardır. Ancak, net sitenizin çalışması için her eklentinin yüklenmesi gerekir. eğer varsa çok fazla eklenti çalışıyor, yükleme sürenize tam saniye ekliyor olabilir. Sitenizin en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için eklenti sayısını sınırlamak en iyisidir.

Ana sunucunuzu iyileştirin: Ücretsiz veya pazarlıklı WordPress barındırma hizmetinden yararlanıyor musunuz? Ücretsiz veya düşük maliyetli WordPress barındırma, kağıt üzerinde tasarruf etmenizi sağlayabilir, ancak yüksek hemen çıkma oranınıza önemli bir katkıda bulunma ve web site ziyaretçilerini kaybetme ve daha az çevrimiçi satış şeklinde measurement paraya mal olma şansı da yüksektir. yatırım yapmak faydalı olabilir premium WordPress barındırma sağlayıcısı.

Pressable gibi premium bir WordPress barındırma sağlayıcısı yalnızca üstün performans ve güvenilirlik sunmakla kalmayacak, aynı zamanda CDN sağlamak daha hızlı küresel içerik dağıtımı için, SSL sertifikaları gelişmiş çevrimiçi güvenlik için ve Önbelleğe almak medya varlıklarının genel olarak daha iyi yüklenmesi için.

Sitenizi Mobil İçin Optimize Edin

İnsanlar net sitenizi ziyaret ederse cep telefonlarında ve tam bir tarayıcı deneyimi görmek, onları erteleyebilir. Mobil siteniz, masaüstü kullanıcı deneyiminizin yalnızca minyatür bir versiyonuysa, yalnızca tıklanacak küçük alanlara sahip olduğundan, CTA’lar ve gezinme ile etkileşim kurmak çok zor olabilir. Ayrıca, birçok tarayıcı özelliği bir cep telefonunda çalışmayabilir ve ziyaretçilerinizin bunları kullanmasını engelleyebilir.

Duyarlı bir net sitesini araştırarak, gelecekte insanların kullanacağı telefonları ve birçok cihazı desteklemeyi hedefleyebilirsiniz. Bu, içeriğin ekranı tutarlı ve kullanışlı bir şekilde doldurmasını sağlayacak ve veri kaybını veya ekran alanı israfını önleyecektir.

Bu, yalnızca ekran etrafında hareket eden öğeler anlamına gelmez, aynı zamanda şunları da içerebilir:

Navigasyon: Kullanıcı cep telefonundayken web site gezinme yöntemini başlık çubuğundan hamburger menüsüne değiştirme.

Daha fazla düğme: Daha basit dokunuşla gezinmeyi destekleyen daha büyük, daha erişilebilir düğmelerden yararlanma.

Otomatik doldurma kind alanları: Kullanıcı girdisine ihtiyaç duymadan formlarda ne olması gerektiğini bulmak için cep telefonunun verilerini kullanmak.

Web site Gezinmenizi İyileştirin

Internet sitenizde internet bir navigasyonunuz yoksa, muhtemelen yeni kullanıcıların kafasını karıştıracaksınız. Internet sitenizi nasıl kullanacaklarını bilmiyorlarsa, kendilerini ya kaybolmuş ya da seçimle boğulmuş bulacaklar. Bu, olası müşterileri uzaklaştırabilir.

Ayrıca, net sitenizde tutarlı gezinme yöntemlerine sahip olmayı hedeflemelisiniz. Bunu yapmazsanız, ziyaretçileriniz her bir yeri ziyaret ederken, her bölümün ne yaptığını yeniden öğrenmeleri gerekecektir. Bu onları hayal kırıklığına uğratacak ve kullanıcının deneyimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır.

Deneyimi geliştirmek için yapabileceğiniz bazı örnekler şunlardır:

Tutarlı grafikler: Birisi sitenizde dolaşırken, etkileşim kurmak için vurgulanmış belirli alanları arayacaktır. Bunlardan bazılarının bağlantı olduğunu ve bazılarının olmadığını anlarlarsa, bu onların kafa karışıklığına neden olur. Sitenizin öğelerinin ne yapması gerektiğini anlamalarını engelleyecektir.

Doğru açıklamalar: Bir kullanıcı sitenizde gezinirken alakalı kelimeleri arayacaktır. Bir “Ara” düğmesine tıklarlarsa ve bu onları otomatik bir arama işlevi yerine bir alan listesine götürürse, deneyim onları şaşırtacaktır. Bunun yerine, arayüzünüzün her parçasının amaçlanan amacını belirttiğinden emin olun.

Alt bölümleri açıkça bölün: Sitenizde birkaç bölüm varsa, bunları herhangi bir menüde ayrı varlıklar olarak listelediğinizden emin olun. Bu alanların alt bölümleri varsa, üst düzey net sitesi navigasyonunu bu diğer bölümlerle karıştırmayın. Alt bölümleri daha küçük metin veya girintili girişlerle işaretleyin.

İçeriğinizin Alakalı Olduğundan Emin Olun

İçeriğinizin alaka düzeyi, bir kullanıcının sitenizi kullanmakla ilgilenip ilgilenmediğini etkileyebilir veya bozabilir. Bunun da ötesinde, birkaç kişi ziyaret edebilir, ancak çok farklı müşteri demografilerinden olabilir. Bunun, içeriğinizin kendileri için yararlı olduğunu düşünüp düşünmemeleri üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Birincil müşteri tabanınızı araştırın. Sitenizi kimlerin ziyaret ettiğini ve sizden ne aradıklarını bilmelisiniz. Bu bilgiyi kullanarak, içeriğinizi tam olarak sitenize gidecek kişilerle alakalı olacak şekilde özelleştirebilirsiniz.

Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, belirli bir ihtiyacı hedeflemektir. İnsanların bir soruyu cevaplamak veya bir konu hakkında her şeyden daha fazla bilgi almak için measurement geldiğini biliyorsanız, içeriğinizi bu ihtiyaca odaklayın. İnsanların hizmetlerinizi bu taleplere cevap vermekle ilişkilendirmesini sağlayabilirsiniz.

Bunun da ötesinde, içeriğinizin hedef kitlenizin karmaşıklığına uygun olduğundan emin olmalısınız. Sektörünüz, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında çok bilgili olmayan çok sayıda ziyaretçi beklediğinizi varsayalım. Bu durumda, yüksek düzeyde teknik uzmanlık veya içeriden bilgi gerektiren içeriğe sahip olmamak en iyisidir. Kullanabilirsiniz birkaç web sitesi yazdıklarınızın hedeflediğiniz hedef kitleyi anlama düzeyine uygun olduğundan emin olmak için çevrimiçi.

Son olarak, içeriğinizin ziyaretçilerle alakalı olmasını sağlamanın en iyi yollarından biri, onu zamanlarına saygılı hale getirmektir. TLDR (çok uzun; okumadı) net ziyaretçileri söz konusu olduğunda çok gerçek bir şeydir. Arama motorları uzun biçimli içeriği sevebilirken, ziyaretçiler nadiren okuyacaktır. Weblog gönderilerinizi 500 ila 2.000 kelime arasında tutmaya çalışın (yaklaşık 2 ila 8 dakikalık okuma süresi) ve aşağıdaki gibi bir düzeltme uygulaması kullanın. gramer açısından doldurucu kelimeleri kaldırmak ve verimsiz cümleleri düzene sokmak için.

Arama Özelliği Ekle

İhtiyaç duyduklarını bulamamak, herhangi bir ziyaretçinin sitenizden ayrılmak istemesine neden olabilir. Bu, alakalı bir bölüm bulmaya çalışırken ön sayfanızda ne kadar uzun süre harcarlarsa o kadar doğrudur.

Birinin içeriğinizin kendileri için yararlı olup olmadığını kontrol etmesine izin vermenin en iyi yolu, doğrudan net sitenize bir arama özelliği eklemektir. Bu, doğrudan olmaları gereken yere gitmelerini sağlayan olumlu bir kullanıcı deneyimidir. İnsanlar bu deneyimden vazgeçmediği için, bu muhtemelen sitenizde daha fazla dönüşüme veya satışa neden olacaktır.

Son olarak, arama kutusunu kullanıcıların ön sayfadan görebilecekleri bir konuma da yerleştirdiğinizden emin olun. Bu, zayıf navigasyonun, kullanıcıların aradıklarını bulamamalarına benzer. Ön sayfadan arama çubuğunu veya arama seçeneğini görmezlerse, var olduğunu düşünmeleri için hiçbir neden yoktur.

WordPress Sitenizi Bugün Optimize Etmeye Başlayın

Artık net sitenizdeki hemen çıkma oranını nasıl azaltacağınızı ve çözümlerin her birinin ne anlama geldiğini anlamalısınız. Hemen çıkma oranı sorunlarınızın kaynağının mevcut barındırma sağlayıcınız olduğunu belirlerseniz, yardım etmeye hazırız.

Etiketler: Hemen Çıkma Oranı, Nasıl Yapılır, web optimization, Internet Trafiği, wordpress, WordPress Geliştirme