Mobil Cihazlar için WordPress Sitenizi Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Mobil Cihazlar için WordPress Sitenizi Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Yeni bir WordPress internet sitesi mi açıyorsunuz yoksa şu anda sahip olduğunuz internet sitesini mi revize ediyorsunuz? Başarılı olmak ve trafik, potansiyel müşteri ve kâr elde etmek istiyorsanız, WordPress’i mobil kullanıcılar için optimize etmeniz gerekir.

Evet, mobil kullanıcılar öncelikler listenizde olmalıdır.

2025 yılına kadar yaklaşık %72’sinin yalnızca akıllı telefonlara güvenmek internete erişmek için. Masaüstü bilgisayara veya dizüstü bilgisayara dönüş günleri sona erdi. Mobil kullanıcılar artık birincil demografiniz.

Şimdi soru, mobil kalabalıklar için bir WordPress sitesinin nasıl optimize edileceğidir. Neyse ki, burada düşünmeniz için birkaç adımımız var. WordPress sitenizi mobil cihazlar için nasıl optimize edeceğinizi öğrenmek için buradaki kılavuzumuza göz atın:

Duyarlı Olun

İlk ve belki de en temel adım, WordPress panonuza gitmek ve duyarlı bir tasarım için geçişi etkinleştirmektir. Çoğu eklenti ve temada bu özellik zaten yerleşik olacaktır, bu nedenle bunu yapmak için herhangi bir kodlama bilgisine ihtiyacınız yoktur.

Bu geçişi etkinleştirmek, sitenizin görüntülendiği ekrana göre ayarlanmasını sağlar. Artık birileri bir tablette, akıllı telefonda veya geniş ekranlı bir masaüstü bilgisayar monitöründe sitenizi görüntülediğinde sitenizin nasıl göründüğünü önizleyebilirsiniz.

Sitede her değişiklik yaptığınızda her zaman görsel testler yapın ve bu ayarın sitenizin tasarımını bozup bozmadığını görün.

Ancak, yalnızca bu özelliğe güvenmeyin. Evet, sitenizi otomatik olarak duyarlı hale getirecek, ancak yine de mobil kullanım için bir WordPress sitesinde manuel olarak optimize etmeniz gereken şeyler var.

Dokunmatik Kontroller için Tasarım

Sitenizi duyarlı hale getirmek yalnızca başlangıçtır. Otomatik bir geçişin yapabileceği çok şey var. Gerisi hala üzerinde çalışmak measurement kalmış.

Mobil cihazlar için WordPress tasarlarken kontrol edilmesi gereken bir şey, dokunmatik kontrollere hitap etmektir. Bazı internet siteleri, metnin mobil okuyucular için çok küçük olduğu korkunç arayüzlere sahiptir. Satırlarda boşluk bırakmazlar veya menü düğmelerinin etrafında negatif boşluk bırakmazlar, bu da bağlantılara veya düğmelere dokunmayı zorlaştırır.

Mobil kullanıcılar dokunmaya güvendiğinden, sitenizin menüsüne ve diğer sabit öğelerine mümkün olduğunca az dokunuşla kolayca erişilebildiğinden emin olmanız gerekir. Bir sayfadan diğerine geçmek üç dokunuştan fazla sürmemelidir.

Gerekli olmasa da sitenizi dokunmatik ekran hareketlerine yanıt verecek şekilde tasarlamak isteyebilirsiniz. İnsanların telefonlarıyla birlikte gelen hareketleri kullanarak sitenizin ekran görüntüsünü almasına izin verin.

Mobil Akılda İçerik Oluşturun

İçerik kraldır – bu çok duyacağınız bir sözdür ve bugün bile hala doğru geliyor. Ancak sitenizi mobil kullanıcılar için optimize ederken içeriğinizin göz korkutucu metin duvarları gibi görünmediğinden emin olun. Cümleler bir bilgisayar monitöründe dağılıyor, ancak bir akıllı telefonda görüntülendiğinde kırışabilir ve büyük bir blok gibi görünebilir.

Küçük bir ekranda düzgün ve okunabilir görünmelerini sağlamak için (mümkünse) en fazla dört cümle içeren paragraflar yazmaya odaklanın. Demografiniz uzun weblog gönderilerini tercih etmiyorsa, içeriği 2.000 kelimenin altında tutmaya çalışın veya orijinal weblog gönderisini genel bir komut dosyası olarak kullanan bir videoya yer verin.

Görüntüleri Optimize Edin

Resimlerinizi mobil kitle için optimize etmek de önemlidir. Görüntülerin kalitesini korumak isteyeceksiniz, ancak aynı zamanda dosya boyutunu mümkün olduğunca küçültmeniz gerekiyor. Amaç, kullandığınız resimlerin kalitesini bozmadan sayfalarınızın daha hızlı yüklenmesini sağlamaktır.

Görüntüleri sıkıştırmak ve kaliteyi etkilemeden dosya boyutlarını azaltmak için eklentileri kullanabilirsiniz. WPSmush, reSmush.it ve EWWW Picture Optimizer en popüler seçeneklerden bazılarıdır.

dikkatli olmalısın görüntü türü ilave olarak. Bazıları diğerlerinden daha hızlı yüklenir, ancak görüntülenen görüntünün kalitesi değişebilir. TIFF gibi ağır resim türlerinden kaçınmaya çalışın; bunun yerine PNG gibi dosya türlerine güvenin. Görüntüdeki şeffaflık da görünümünü etkileyebilir.

Renklerinizi Seçin

Sitenizde çok fazla renk kullanmaktan kaçının. Tamamen tek renkli de gitmeyin. Siyah beyaza çok güvenen internet sitelerinde bile bir yerlerde hala renk sıçramaları var. Bir afiş, pop-up reklam veya weblog bölümünde renkler içerebilirler.

Elbette renkleri sadece beğendiğiniz için seçmemelisiniz. Kafiyesiz veya sebepsiz renkler seçmek yerine, biraz zaman ayırın ve farklı şeyler çalışın. pattern renk şemaları. Bu eğilimler, özellikle akıllı telefonlarda göze hoş görünmekle kalmaz, aynı zamanda sitenizde gezinmeyi daha kolay ve daha keyifli hale getirmeye çalışır.

Bununla birlikte, kendinizi tek bir renk şemasıyla sınırlamayın. Renk körü ziyaretçilerle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Ana sayfanızda onların ihtiyaçlarını da karşılayan özelliklere sahip olduğunuzdan emin olun.

Sayfalarınızı Hızlandırın

Bir sayfa yüklenmezse çoğu kişinin sitenizi terk edeceğini biliyor muydunuz? 3 saniye içinde? Bunu düzeltmeden hemen çıkma oranınız artmaya devam edecek. Ayrıca, sayfanızın otoritesini azaltır ve Google’ın Arama Sayfası Sonuçlarında hızla daha alt sıralarda yer almaya başlarsınız.

Açıkça söylemek gerekirse, sayfalarınızı hızlandırmak en önemli önceliktir!

Barındırma hizmetinizi güncelleyerek veya değiştirerek, sitenizi yavaşlatan unsurları ortadan kaldırmak için denetimler yaparak ve kalan kısımları optimize ederek sitenizi daha hızlı hale getirebilirsiniz. Örneğin, görüntüleri optimize etmeye ve Flash animasyonuna dayanan tüm içeriği kaldırmaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca kodunuzu kontrol etmeniz ve fazlalık durumlarını kaldırmanız gerekir. Sitenizin hızlı yüklenmesini engelleyen bozuk satırları ve diğer kodlama satırlarını kaldırın.

Yazı Tipine Dikkat Edin

Otomatik geçişin düzeltmeyeceği bir şey, kullandığınız yazı tipi seçimidir. Bazı yazı tipi seçenekleri bir bilgisayarda iyi görünebilir, ancak akıllı telefonda görüntülendiğinde bir arada görüneceklerdir. Bu, onları okumayı zorlaştırabilir ve sorun, hizmetlerinizden veya ürünlerinizden yararlanmalarını engellerse, insanlar sitenizi terk eder.

Yazı tipi boyutunuza bağlı olarak Serif ve Sans Serif yazı tipleri arasında seçim yapmanız gerekecektir. Okunabilirliklerinin karakterlerin tekdüzeliğine ve aralıklarına bağlı olabileceğini unutmayın.

Yazı tipi seçiminiz, resimleri, bağlantıları ve reklamları nasıl boşluk bırakacağınızı da etkileyebilir. Ayrıca weblog gönderilerinizdeki tıknaz paragrafların nasıl görünebileceğini de etkileyebilirler.

Barındırma Konuları

Sihir perde arkasında gerçekleşse bile, internet sitesi barındırma seçiminiz önemli bir rol oynayacaktır. Seçtiğiniz barındırma hizmeti, sitenizin ne kadar hızlı veya ne kadar yavaş yüklendiğini belirleyebilir. Örneğin, mevcut bant genişliğini tüketen öğelerin sayısını azaltabilir veya etkinleştirebilir.

Bununla birlikte, en iyi barındırma hizmetleri genellikle oldukça pahalıdır. Hiçbir zaman ücretsiz barındırmayı, özellikle de paylaşımlı barındırmayı seçmeyin, çünkü yalnızca sitenizi yavaşlatırsınız. Paylaşılan barındırma, düşük kaliteli güvenliğe yönelik daha sık siber saldırılara da yol açabilir.

Neyse ki, yüksek ve alçak görünmek zorunda değilsiniz. en iyi internet hosting paketleri. Doğruyu bulmanıza yardımcı olabiliriz WordPress yönetilen barındırma planı ihtiyaçlarınıza, bütçenize ve hedeflerinize uygun.

Profesyonel Tasarımcılar İşe Alın

Mobil cihazlar için bir WordPress internet sitesini optimize etmenin veya tasarlamanın nihai çözümü, profesyonel tasarımcıları işe almaktır. Mevcut tasarım trendlerini biliyorlar. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını biliyorlar.

Daha da önemlisi, sitenizi gerektiği kadar verimli ve görsel olarak hoş hale getirmek için eğitim ve araçlara sahipler. Ne de olsa profesyoneller bunu yaşamak için yaparlar ve oyunlarının zirvesinde kalmak için güncel eğitim alırlar.

Sitenizi Daima Denetleyin

Birkaç analitik testi çalıştırmak için birkaç araç edinin. Sitenizi denetleyin ve sayılara iyi bakın.

Daha fazla ziyaretçi mi kazandınız? İnsanlar etrafta takılıp kaldılar mı, olumlu bir eylemde bulundular mı, yoksa abone olmadan veya sepete bir ürün koymadan geri mi döndüler? İnsanların ana sayfada veya sitenin diğer bölümlerinde çok fazla zaman geçirip geçirmediğini kontrol edin ve neden böyle yaptıklarını belirleyin.

Belirtildiği gibi, her zaman görsel bir take a look at de yapın.

Farklı mobil cihazlar edinin ve sitenizi keşfedin. Temel öğelerin görünürlüğünü ve sitenizde tek elle gezinmenin kolay olup olmadığını take a look at edin. Bir tablette ve geleneksel masaüstü PC’de aynı anda testler yapmayı da unutmayın!

WordPress’inizi Mobil İçin Şimdi Optimize Edin

WordPress’i mobil cihazlar için optimize etmek, bazılarının hayal edebileceği kadar zor değil. Başlamak için bu ipuçlarını uygulamanız yeterlidir. Sitenizi take a look at edin, mobil kitleye hitap eden içerik oluşturun ve her zaman sitenizin UX’inde çalışın.

Neyse ki, tüm bunları kendi başınıza yapmak zorunda değilsiniz. Arkadaşlarımız kodlanabilir sitenizi çevrimiçi hale getirmek için sizi doğru WordPress tasarımcısı veya geliştiricisine bağlayacaktır. Basılabilir aboneler, ilk profesyonel danışmanlığından 60$ (69$ değerinde) alırlar – bu, projenizi sertifikalı bir WordPress uzmanıyla kapsamak için yalnızca 9$’dır!