Yeni Başlayanlar İçin Seo Kılavuzu

seo-kilavuzu
seo-kilavuzu

SEO, “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelir. Seo kılavuzu, arama motorlarını daha iyi anlamanızı sağlayacak. Ücretli olmayan (“organik” olarak da bilinir) arama motoru sonuçları aracılığıyla internet sitesi trafiğinin hem kalitesini hem de miktarını artırmanın yanı sıra markanıza maruz kalma uygulamasıdır.

Yaklaşık ler olduğu gibi okayısaltma rağguys, SEO insanlar hakkında çgood sufficient şey gibidir E kendileri kemer motorları.İnsanların çevrimiçi olarak ne aradıklarını, aradıkları yanıtları, kullandıkları kelimeleri ve tüketmek istedikleri içerik türünü anlamakla ilgilidir. Bu soruların yanıtlarını bilmek, sunduğunuz çözümler için çevrimiçi arama yapan kişilerle bağlantı kurmanıza olanak sağlayacaktır.

Whatsapp eklentisi adlı konumuzu hemen oku!

Hedef kitlenizin amacını bilmek search engine optimisation madalyonun bir yüzüyse, bunu arama motoru tarayıcılarının bulabileceği ve anlayabileceği bir şekilde sunmak diğer yüzüdür. Bu okayılavuzda, her ikisini de nasıl yapacağınızı öğrenmeyi umuyoruz.

O kelime ne anlama geliyor?
Bu bölümdeki tanımlardan herhangi birinde sorun yaşıyorsanız, referans olması için search engine optimisation sözlüğümüzü açtığınızdan emin olun!

web optimization sözlüğüne göz atın
Arama motoruyla ilgili temel bilgiler
Arama motorları yanıt makineleridir. Milyarlarca içeriği araştırırlar ve hangi içeriğin sorgunuzu yanıtlama olasılığının en yüksek olduğunu belirlemek için binlerce faktörü değerlendirirler.

Arama motorları tüm bunları, İnternet’teki tüm mevcut içeriği (internet sayfaları, PDF’ler, resimler, videolar, vb.) “tarama ve indeksleme” olarak bilinen bir işlemle keşfederek ve kataloglayarak ve ardından bunları ne kadar iyi eşleştiğine göre sıralayarak yapar. “sıralama” olarak adlandırdığımız bir süreçte sorgulayın. Tarama, indeksleme ve sıralamayı Bölüm 2’de daha ayrıntılı olarak ele alacağız.

yeni-baslayanlar-icin-seo

Hangi arama sonuçları “organik”?
Daha önce de söylediğimiz gibi, organik arama sonuçları, etkili search engine optimisation ile kazanılan, karşılığı ödenmeyen (yani reklam değil) sonuçlardır. Bunları tespit etmek eskiden kolaydı – reklamlar açıokayça bu şekilde etiketlendi ve kalan sonuçlar genellikle altlarında listelenen “10 mavi bağlantı” şeklini aldı. Ancak aramanın değişme şekliyle, wormün organik sonuçları nasıl tespit edebiliriz?

Bugün, genellikle “SERP’ler” olarak anılan arama motoru sonuç sayfaları, daha önce hiç görmediğimiz kadar çok reklam ve daha dinamik organik sonuç biçimleri (“SERP özellikleri” olarak adlandırılır) ile doludur. SERP özelliklerinin bazı örnekleri, öne çıkan snippet’ler (veya cevap kutuları), Folks Ayrıca Sor kutuları, resim karuselleri vb.’dir. Büyük ölçüde insanların ne aradığına bağlı olarak yeni SERP özellikleri ortaya çıkmaya devam ediyor.

Örneğin, “Denver hava durumu” için arama yaparsanız, bu tahmine sahip olabilecek bir siteye bağlantı yerine doğrudan SERP’de Denver şehri için bir hava durumu tahmini görürsünüz. Ve “pizza Denver” için arama yaparsanız, Denver pizza yerlerinden oluşan bir “yerel paket” sonucu görürsünüz. Uygun, değil mi?

Arama motorlarının reklamlardan para kazandığını hatırlamak önemlidir. Amaçları, arama yapanların sorgularını (SERP’ler içinde) daha iyi çözmek, arama yapanların geri gelmesini sağlamak ve onları daha uzun süre SERP’lerde tutmaktır.

Google’daki bazı SERP özellikleri organiktir ve web optimization’dan etkilenebilir. Bunlar, öne çıkan snippet’leri (bir kutu içinde yanıt görüntüleyen, tanıtılan bir organik sonuç) ve ilgili soruları (“İnsanlar da Soruyor” kutuları olarak da bilinir) içerir.

Ücretli reklam olmasalar da, genellikle web optimization’dan etkilenmeyen birçok başka arama özelliği olduğunu belirtmekte fayda var. Bu özellikler genellikle Wikipedia, WebMD ve IMDb gibi tescilli veri kaynaklarından elde edilen verilere sahiptir.

web optimization neden önemlidir
Ücretli reklamcılık, sosyal medya ve diğer çevrimiçi platformlar internet sitelerine trafik oluşturabilse de, çevrimiçi trafiğin çoğu arama motorları tarafından yönlendirilir.

Organik arama sonuçları daha fazla dijital gayrimenkulü kapsar, bilgili arama yapanlar için daha güvenilir görünür ve ücretli reklamlardan çok daha fazla tıklama alır. Örneğin, tüm ABD aramalarında, insanların yalnızca ~%2,8’i ücretli reklamlara tıklıyor.

Özetle: web optimization, hem mobil hem de masaüstünde PPC’den ~ 20 kat daha fazla trafik fırsatına sahiptir.

web optimization aynı zamanda doğru bir şekilde kurulduğunda zaman içinde temettü ödemeye devam edebilen tek çevrimiçi pazarlama kanallarından biridir. Doğru anahtar kelimeler için sıralamayı hak eden sağlam bir içerik sağlarsanız, trafiğiniz zamanla çığ gibi büyüyebilir, oysa reklamların sitenize trafik göndermek için sürekli finansmana ihtiyacı vardır.

Arama motorları giderek daha akıllı hale geliyor, ancak yine de yardımımıza ihtiyaçları var.

Sitenizi optimize etmek, içeriğinizin arama sonuçlarında düzgün bir şekilde dizine eklenip görüntülenebilmesi için arama motorlarına daha iyi bilgiler sunmaya yardımcı olacaktır.

Bir web optimization uzmanı, danışmanı veya ajansı tutmalı mıyım?
Bant genişliğinize, öğrenme isteğinize ve internet sitenizin/sitelerinizin karmaşıklığına bağlı olarak, bazı temel web optimization’ları kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Veya bir uzmanın yardımını tercih edeceğinizi keşfedebilirsiniz. Her iki şekilde de tamam!

Sonunda uzman yardımı aramaya başlarsanız, birçok ajans ve danışmanın “web optimization hizmetleri sağladığını”, ancak kalite açısından büyük farklılıklar gösterebileceğini bilmek önemlidir. İyi bir web optimization şirketi seçmeyi bilmek measurement çok zaman ve para kazandırabilir, çünkü yanlış web optimization teknikleri sitenize yardımcı olmaktan çok zarar verebilir.

Beyaz şapka ve siyah şapka web optimization
“Beyaz şapka web optimization”, insanlara daha fazla değer sağlamak için birincil odak noktası olan arama motoru kuralına uyan web optimization teknikleri, en iyi uygulamalar ve stratejiler anlamına gelir.

“Siyah şapka web optimization”, arama motorlarını spam / kandırmaya çalışan teknik ve stratejileri ifade eder. Siyah şapka web optimization işe yarayabilir, ancak internet sitelerini cezalandırılma ve/veya dizine eklenme (arama sonuçlarından kaldırılma) açısından büyük threat altına sokar ve etik sonuçları vardır.

Cezalandırılan internet siteleri işletmeleri iflas ettirdi. Bir web optimization uzmanı veya ajansı seçerken çok dikkatli olmak için başka bir neden.

Arama motorları, web optimization endüstrisi ile benzer hedefleri paylaşır
Arama motorları, başarılı olmanıza yardımcı olmak ister. Aslında, Google’ın Başlangıç ​​Kılavuzuna çok benzeyen bir Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç ​​Kılavuzu bile vardır! Ayrıca web optimization topluluğunun çabalarını oldukça destekliyorlar. Unbounce, MNsearch, SearchLove ve Moz’un kendi MozCon’u gibi dijital pazarlama konferansları düzenli olarak büyük arama motorlarından mühendisleri ve temsilcileri çeker.

Google, Net Yöneticisi Merkezi Yardım Forumu aracılığıyla ve ofis saatlerinde canlı Hangout’lara ev sahipliği yaparak internet yöneticilerine ve web optimization’lara yardımcı olur. (Bing, ne yazık ki, 2014’te Net Yöneticisi Forumlarını kapattı.)

seo-optimizasyonu

Net yöneticisi yönergeleri arama motorundan arama motoruna değişiklik gösterse de, temel ilkeler aynı kalır: Arama motorlarını kandırmaya çalışmayın. Bunun yerine, ziyaretçilerinize harika bir çevrimiçi deneyim sunun. Bunu yapmak için arama motoru yönergelerini izleyin ve kullanıcı amacını yerine getirin.

Google Net Yöneticisi Yönergeleri

Temel ilkeler:

 • Sayfaları arama motorları için değil, öncelikle kullanıcılar için yapın.
 • Kullanıcılarınızı aldatmayın.

Arama motoru sıralamalarını iyileştirmeye yönelik hilelerden kaçının. İyi bir kural, bir internet sitesine ne yaptığınızı bir Google çalışanına açıklama konusunda kendinizi rahat hissedip hissetmediğinizdir. Bir başka yararlı take a look at de şu soruyu sormaktır: “Bu, kullanıcılarıma yardımcı olur mu? Arama motorları olmasaydı bunu yapar mıydım?”

Net sitenizi benzersiz, değerli veya ilgi çekici kılan şeyleri düşünün.

Kaçınılması gerekenler:

 • Otomatik olarak oluşturulan içerik
 • Bağlantı şemalarına katılmak Çok
 • az orijinal içerikli (yani başka bir yerden kopyalanmış) sayfalar oluşturma
 • Gizleme — arama motoru tarayıcılarına ziyaretçilerden farklı içerik gösterme uygulaması.
 • Gizli metin ve bağlantılar
 • Giriş sayfaları — internet sitenize gelen trafiği yönlendirmek için belirli aramalar için iyi sıralanmak üzere oluşturulmuş sayfalar.

Google’ın Net Yöneticisi Yönergelerine çok aşina olmak iyidir. Onları tanımak için zaman ayırın.

Google Net Yöneticisi Yönergelerinin tamamına buradan bakın
Bing Net Yöneticisi Yönergeleri

 • Temel ilkeler:
 • Sitenizde internet, derin, ilgi çekici ve bulması kolay içerik sağlayın.
 • Sayfa başlıklarını açık ve alakalı tutun.
 • Bağlantılar, popülerliğin bir işareti olarak kabul edilir ve Bing, organik olarak büyüyen bağlantıları ödüllendirir.
 • Sosyal etki ve sosyal paylaşımlar olumlu sinyallerdir ve uzun vadede organik olarak nasıl sıralanacağınızı etkileyebilir.
 • Olumlu, faydalı bir kullanıcı deneyiminin yanı sıra sayfa hızı da önemlidir.
 • Bing’in içeriği daha iyi anlayabilmesi için görüntüleri tanımlamak için alt niteliklerini kullanın.
 • Kaçınılması gerekenler:
 • İnce içerik, çoğunlukla reklam veya bağlı kuruluş bağlantıları gösteren veya ziyaretçileri başka sitelere yönlendiren sayfalar iyi bir sıralama sağlamayacaktır.
 • Bağlantı satın alma, bağlantı şemalarına katılma gibi gelen bağlantıların sayısını ve yapısını şişirmeyi amaçlayan kötüye kullanımlı bağlantı taktikleri, indekslemenin kaldırılmasına yol açabilir.
 • Temiz, özlü, anahtar kelime içeren URL yapılarının yerinde olduğundan emin olun. Dinamik parametreler URL’lerinizi kirletebilir ve yinelenen içerik sorunlarına neden olabilir.
 • URL’lerinizi açıklayıcı, kısa, mümkünse anahtar kelime açısından zengin yapın ve harf olmayan karakterlerden kaçının.
 • Javascript/Flash/Silverlight’ta bağlantıları gömmek; içeriği de bunlardan uzak tutun.
 • Yinelenen içerik
 • Anahtar kelime doldurma
 • Gizleme – arama motoru tarayıcılarına ziyaretçilerden farklı içerik gösterme uygulaması.
 • Yerel işletmenizi Google’da temsil etme yönergeleri
 • web optimization çalışması yaptığınız işletme yerel olarak çalışıyorsa, bir mağazanın dışında veya hizmet vermek için müşterilerin bulunduğu yerlere gidiyorsa, bir Google My Enterprise girişi için uygundur. Bunun gibi yerel işletmeler için Google, bu girişleri oluştururken ve yönetirken yapmanız ve yapmamanız gerekenleri yöneten yönergelere sahiptir.

Temel ilkeler:
Google My Enterprise dizinine dahil edilmeye uygun olduğunuzdan emin olun; ev adresiniz olsa bile fiziksel bir adresiniz olmalı ve müşterilerinize kendi yerinizde (perakende mağazası gibi) veya onların yerinde (tesisatçı gibi) yüz yüze hizmet vermelisiniz. Adı, adresi, telefon numarası, internet sitesi adresi, işletme kategorileri, çalışma saatleri ve diğer özellikler dahil olmak üzere yerel işletme verileriniz.
Kaçınılması gerekenler, Uygun olmayan kuruluşlar için Google Benim
İşletmem listelerinin oluşturulması İşletme adınızı coğrafi veya hizmet anahtar kelimeleri ile “doldurmak” veya sahte adresler için listeler oluşturmak dahil olmak üzere, temel işletme bilgilerinizin hiçbirinin yanlış beyan edilmesi
Otantik sokak adresleri yerine posta kutuları veya sanal ofislerin kullanılması
Google My Enterprise listesinin inceleme bölümünün, işletmeniz hakkında sahte olumlu yorumlar veya rakiplerinizin sahte olumsuz yorumları yoluyla kötüye
kullanılması İnce ayrıntıların okunamamasından kaynaklanan maliyetli, acemi hatalar Google’ın yönergeleri, Bing arama motorunda sıralamaya odaklanacaksanız, yönergelerini de öğrenin. Sadece kibar (ve sağduyulu!)

Bing Net Yöneticisi Yönergelerinin tamamına buradan bakın
Yerel, ulusal veya uluslararası web optimization?
Yerel işletmeler, belirli bir yerel ayarda ürün veya hizmet arayan potansiyel müşterileri yakalamak için genellikle “[hizmet] + [yakınımdaki]” veya “[hizmet] + [şehir]” gibi yerel amaçlı anahtar kelimeler için sıralama yapmak isteyecektir. ki onlara sunuyorlar. Ancak, tüm işletmeler yerel olarak faaliyet göstermez. Birçok internet sitesi konum tabanlı bir işletmeyi temsil etmez, bunun yerine kitleleri ulusal ve hatta uluslararası düzeyde hedefler. Bölüm 4’te yerel, ulusal ve uluslararası web optimization konusunda daha fazla bilgi edinin!

Kullanıcı amacını yerine getirmek Arama motorlarını sizi daha üst sıralarda sıralamak için kandırmak amacıyla bu yönergeleri ihlal etmek yerine, kullanıcı amacını anlamaya ve yerine getirmeye odaklanın. Bir kişi bir şey aradığında, istenen bir sonuca sahiptir. İster bir yanıt, ister konser biletleri veya bir kedi fotoğrafı olsun, istenen içerik onların “kullanıcı amacı”dır.

Bir kişi “gruplar” için arama yaparsa, amacı müzik grupları, alyanslar, şerit testereler veya başka bir şey bulmak mıdır?

Bir web optimization olarak göreviniz, kullanıcılara arzu ettikleri içeriği, arzu ettikleri formatta hızlı bir şekilde sunmaktır.

Yaygın kullanıcı amacı türleri:

Bilgilendirici: Bilgi aranıyor. Örnek: “Fotoğrafçılık için en iyi dizüstü bilgisayar türü hangisidir?”
Gezinme: Belirli bir internet sitesi aranıyor. Örnek: “Apple”
İşlemsel: Bir şey satın almak için arama yapmak. Örnek: “MacBook Professional’larda iyi fırsatlar”
İstediğiniz anahtar kelimeyi/anahtarları Google’da arayarak ve mevcut SERP’yi değerlendirerek kullanıcı amacına ilişkin bir fikir edinebilirsiniz. Örneğin, bir fotoğraf karuseli varsa, o anahtar kelimeyi arayan kişilerin fotoğrafları araması çok olasıdır.

Ayrıca, en üst sıradaki rakiplerinizin şu anda sağlamadığınız hangi içeriği sağladığını da değerlendirin. Net sitenize nasıl 10 kat daha fazla değer sağlayabilirsiniz?

Net sitenizde alakalı, yüksek kaliteli içerik sağlamak, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacak ve daha da önemlisi, çevrimiçi kitlenizde güvenilirlik ve güven oluşturacaktır.

Bunlardan herhangi birini yapmadan önce, stratejik bir web optimization planı yürütmek için internet sitenizin hedeflerini anlamanız gerekir.

Net sitenizin/müşterinizin hedeflerini bilin
Her internet sitesi farklıdır, bu nedenle belirli bir sitenin iş hedeflerini gerçekten anlamak için zaman ayırın. Bu, yalnızca web optimization’nun hangi alanlarına odaklanmanız gerektiğini, dönüşümleri nerede izleyeceğinizi ve karşılaştırma ölçütlerini nasıl belirleyeceğinizi belirlemenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda müşteriler, patronlar vb.

web optimization yatırımının getirisini ölçmek için KPI’larınız (Anahtar Performans Göstergeleri) ne olacak? Daha basit olarak, organik arama çabalarınızın başarısını ölçmek için barometreniz nedir? Bu kadar basit olsa bile belgelenmesini isteyeceksiniz:

 • Satış
 • İndirmeleri
 • E-posta kayıtları
 • İletişim formu gönderimleri
 • Telefon aramaları


İşletmenizin yerel bir bileşeni varsa, Google Benim İşletmem listeleriniz için de KPI’lar tanımlamak isteyeceksiniz. Bunlar şunları içerebilir:

“Ama bir dakika bekle!” Diyorsun. “Buraya web optimization hakkında bilgi edinmek için geldim çünkü sıralamama ve trafik almama yardımcı olabileceğini duydum ve bana bunların önemli hedefler olmadığını mı söylüyorsunuz?”

Hiç de bile! Doğru duydunuz. web optimization, internet sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına ve sonuç olarak internet sitenize daha fazla trafik çekmesine yardımcı olabilir, yalnızca sıralama ve trafik bir sonuca ulaşmanın bir yoludur. Sitenize kimse tıklamıyorsa sıralamada çok az fayda vardır ve bu trafik daha büyük bir işletme hedefine ulaşmıyorsa trafiğinizi artırmanın çok az faydası vardır.

Örneğin, bir potansiyel müşteri oluşturma sitesi işletiyorsanız, aşağıdakilere sahip olmayı mı tercih edersiniz:

Aylık 1000 ziyaretçi ve 3 kişi iletişim formu mu dolduruyor? Veya…
Aylık 300 ziyaretçi ve 40 kişi bir iletişim formu mu dolduruyor?
Dönüşüm amacıyla sitenize trafik çekmek için web optimization kullanıyorsanız, ikincisini seçeceğinizi umuyoruz! web optimization’ya başlamadan önce, iş hedeflerinizi belirlediğinizden emin olun, ardından bunları gerçekleştirmenize yardımcı olması için web optimization’yu kullanın – tam tersi değil.

web optimization, makyaj ölçümlerinden çok daha fazlasını başarır. İyi yapıldığında, gerçek işletmelerin başarıları için gerçek hedeflere ulaşmalarına yardımcı olur.

Diğer içeriklerimiz;