WordPress Web Sitenizi Hızlandırmak İçin Hızlı İpuçları

WordPress Web Sitenizi Hızlandırmak İçin Hızlı İpuçları

WordPress şaşırtıcı bir güç sağlıyor yüzde 39,5 tüm internet sitelerinin. Devam etmeden önce, bunun bir an için batmasına izin verin…

Evet, düzenli olarak kullandığınız internet sitelerinin üçte birinden fazlasının WordPress üzerinde çalışıyor olma ihtimali yüksektir. Ancak, tüm WordPress internet siteleri eşit olarak oluşturulmaz. Bazıları yıldırım hızında yakınlaşırken, diğerleri yavaş şeritte kayboluyor gibi görünüyor.

Burada ne oluyor?

Internet sitenizin hızını etkileyen birçok farklı faktör olabilir. WordPress internet sitenizi hızlandırmak için bu kılavuzda, en yaygın sorunlardan bazılarına ve bunları nasıl düzeltebileceğinize göz atacağız.

Daha hızlı bir internet sitesi daha iyi SEO anlamına gelir, daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve daha mutlu müşteriler. Bu görmezden gelmeyi göze alamayacağınız bir şey.

WordPress internet sitesi hızını nasıl artıracağınızı öğrenmeye ve daha iyi bir website oluşturmaya hazır mısınız? O halde okumaya devam edin!

Gereksiz Yazılımları Sitenizden Kaldırın

Artık kullanmadığınız çok sayıda eski eklentiniz mi var? Bir hevesle indirdiğiniz ve aslında hiç kullanmadığınız temalar var mı? Internet sayfalarınızda ihtiyacınız olmayan komut dosyaları mı çalıştırıyorsunuz?

Sitenizin yazılımına bir neşter almak, hız açısından çok büyük fayda sağlayabilir. Sahip olduğunuz, ihtiyacınız olmayan her eklenti, her gereksiz komut dosyası, yer kaplayan kullanılmayan her dosya… siteniz kullanıcının tarayıcısında görüntülenmeden önce tüm bu ekstra şeylerin indirilmesi gerekir. Bu, onlar için rahatsız edici olan daha yavaş yükleme süreleri ve sizin için kötü haber anlamına gelir.

Internet sayfanızda çalıştırdığınız yazılımı eleştirin. Minimalist olun ve yalnızca siteniz için gerekli olan yazılımı çalıştırın.

Sıkıştırılmamış Görüntüler Yüklemekten Kaçının

Sıkıştırılmamış görüntüler, herhangi bir internet sayfasının hızı için zehirdir. Sıkıştırılmamış görüntülerin boyutu birkaç megabayt veya daha fazla olabilir.

Siteniz için .jpg gibi bir resim formatı kullanıyor olmalısınız, çünkü bu format resmi sıkıştırır, bu da ziyaretçilerinizin indirebileceği daha az veri olduğu anlamına gelir. .jpg kullanırken bile resimleriniz orijinal boyutlarında sunulmamalıdır.

Resimleriniz 1920×1080’den büyük (veya en-boy oranına bağlı olarak benzer) olmamalıdır. Kullanıcılarınız, tam boyutlu resimlerle gelen ekstra ayrıntıyı takdir etmeyecek ve sitenizi önemli ölçüde yavaşlatacaktır. Sıkıştırılmış görüntüler ayrıca daha az depolama alanı kaplar, bu da sizin için bir nimettir.

Hız İçin Tasarlanmış Bir Tema Kullanın

İhtiyacınız olmayan temalarla sitenizi tıkamamanın öneminden bahsetmiştik ama bundan daha fazlası var. Sitenizde kullandığınız temanın da internet sitenizin hızı üzerinde büyük etkisi vardır.

Çok sayıda komut dosyası ve bağımlılık içeren şişirilmiş bir tema, sitenizi önemli ölçüde yavaşlatacaktır. Minimalizm bir estetikten daha fazlasıdır; sitenizin arka ucunu da etkileyen bilinçli bir tasarım seçimidir.

Hız göz önünde bulundurularak tasarlanmış minimalist bir tema, tasarımınızdan veya markanızdan ödün vermeden internet sitenizin hızını artıracaktır.

Daha Uzun Gönderilerinizi Bölün

Uzun biçimli içerik, search engine optimization amaçları için harika olabilir. Sizi alanınızda bir otorite olarak konumlandırır ve yeni müşterileri neden bahsettiğinizi bildiğinize ikna etmenize yardımcı olur.

Yine de binlerce kelime uzunluğundaki gönderilerle ve beraberindeki resimlerle uğraşırken, bir sayfaya çok fazla veri koyuyorsun. Bu, sunucu o sayfayı sunduğunda daha uzun süreceği anlamına gelir.

Cevap basit: Uzun gönderilerinizi birden çok sayfaya bölün. Bu, WordPress düzenleyicinizde bir düğmeyi tıklamak veya yapılandırmanıza bağlı olarak en fazla HTML kodu eklemek kadar basittir.

Daha uzun gönderilerinizi bölmek, gönderilerinizi daha okunaklı hale getirme avantajına da sahiptir. en iyi şekilde yararlanın insanların dikkat sürelerive onlara tüketmesi kolay içerik verin.

Sitenize Önbelleğe Alma Eklentisi Ekleyin

Önbelleğe alma eklentisi, herhangi bir siteye mükemmel bir ektir. Ziyaretçilerinizin ilk ziyaretlerinde sitenizi daha hızlı yüklemelerine yardımcı olmayacak olsa da, sitenize her geldiklerinde onlara yardımcı olacaktır.

Önbelleğe alma eklentileri, ziyaretçilerin sayfalarınızın veya öğelerinin kopyalarını bilgisayarlarında saklamasına olanak tanır. Bu, bir dahaki sefere geri geldiklerinde, bunun yerine yerel kopyayı yükleyeceğinden, sunucudan tekrar indirmeleri gerekmediği anlamına gelir. Bu tür eklentiler nispeten küçüktür ancak sitenizin hızında büyük bir fark yaratabilir.

Daha Hızlı Bir DNS Sağlayıcısına Geçmeyi Düşünün

Birisi internet sitenizin URL’sini yazdığında, bilgisayarı bununla ne yapacağını hemen bilemez. URL, internet sitesi için insan tarafından okunabilen bir adrestir, ancak asıl adres internet sitesinin IP adresidir.

URL’yi bir IP adresine dönüştürmek için bilgisayarları, eski moda bir telefon rehberi gibi çalışan bir DNS hizmeti kullanacaktır. Daha sonra IP adresine bağlanacaktır. Internet sitenizin DNS sağlayıcısı yavaşsa, tüm bu süreç daha uzun sürecektir.

Kayıt operatörünüzün dimension verdiği DNS sağlayıcısı muhtemelen en hızlısı değildir. Daha hızlı bir DNS sağlayıcısına geçmenin de herhangi bir maliyeti olması gerekmez; Ücretsiz ve hızlı internet siteleri için DNS hizmetleri sunan birden fazla şirket var.

JS ve CSS Dosyalarınızı Birleştirin

Muhtemelen internet sayfanızda birden fazla CSS ve JS dosyanız var. Bunların her biri ardışık olarak yüklenirse, ardışık yüklemenin dur-başla doğası nedeniyle internet sayfanızın yüklenmesi daha uzun sürer.

JS veya CSS dosyalarınızı birleştirmek, bazı eklentilerde bir düğmeyi tıklamak kadar kolaydır. Aksi takdirde nasıl yapılacağı konusunda biraz araştırma yapmanız gerekebilir, ancak yükleme sürelerinizde büyük bir fark yaratabilir.

CDN kullanın

Dünyanın her yerinden müşterilere hitap ediyorsanız, bir CDN kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu, içeriğinizi dünyanın çeşitli yerlerinde önbelleğe alan bir sunucu ağıdır; bu, ziyaretçilerinizin nereden bağlandığı önemli değil, sitenin hızlı olacağı anlamına gelir.

Bunlar herkes için uygun olmasa da işinize yardımcı olabilirler. CDN kullanmak da oldukça kolaydır ve genellikle yalnızca basit bir eklenti ve kayıt işlemi gerektirir.

Yorumlarınızı Hızlı Tutun

Yorum dizileri rahatsız edici olabilir, ancak aynı zamanda müşterilerinizle iletişim halinde kalmanın ve kendilerini meşgul hissetmelerini sağlamanın harika bir yoludur. Ancak, sitenizin hızına da zarar verebilirler. Bunun nedeni, her yorumun yorumcunun avatarını Gravatar’dan çekmesi gerektiğidir, bu da yüklenecek daha fazla veri anlamına gelir.

Sitenizin yorumlardan yararlandığını düşünmüyorsanız, tartışma ayarlarınıza giderek bunları tamamen kaldırabilirsiniz.

Ancak bu kadar sert bir hamle yapmak istemiyorsanız, tartışma ayarlarından kullanıcı avatarlarını da devre dışı bırakabilirsiniz. Bu, yüklenecek başka resim olmadığı, yalnızca metin olduğu anlamına gelir.

Ana Sayfanızı İyileştirin

Ana sayfa, ziyaretçilerinizin gördüğü ilk sayfadır. İlk izlenimi bırakmak için asla ikinci bir şansınız olmayacağından, hızlı tutmak çok önemlidir.

Ana sayfanızı hızlandırmak için yapmanız gereken bir şey, tüm gönderileri göstermeyi bırakmaktır. Çok az kişi bir sayfada tam bir gönderiyi veya birkaç tam gönderiyi okuyacaktır ve sitenizi önemli ölçüde yavaşlatır.

Bir dizi gönderiden alıntılar gösterin, belki yaklaşık beş veya altı. Ardından, ziyaretçilerinizin yazının sayfasına gitmek için üzerlerine tıklamasına izin verin.

Ayrıca, paylaşım widget’larını ana sayfanızdan kaldırmayı ve bunları yalnızca gönderilerde kullanmayı düşünebilirsiniz.

Bir WordPress Optimize Edilmiş Ana Bilgisayar Seçin

Her internet sitesi barındırıcısı eşit yaratılmamıştır. Hala olmayan bir barındırma çözümü kullanıyorsanız WordPress düşünülerek tasarlandı, internet sitenizin performansı düşer.

WordPress için optimize edilmiş bir ana bilgisayar, hem genel hem de WordPress’e özgü sorunlarda dimension yardımcı olabilecek ışık hızında performans, güçlü güvenilirlik ve özel destek hizmetleri sunar.

WordPress Internet Sitenizi Hızlandırma: Çözüldü

WordPress internet sitenizi hızlandırmak için bu kılavuzu beğendiğinizi ve sitenizi daha hızlı hale getirme yeteneğinizden emin olduğunuzu umuyoruz! geçiş yapmak isterseniz WordPress için optimize edilmiş barındırma, yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.